Στην παράσταση παίζουν οι ηθοποιοί Μάνος Ζαχαράκος και Σταύρος Καλλιγάς. Η παράσταση αυτή είναι η πρώτη τους καλλιτεχνική συνεργασία και η όμορφη περίοδος των προβών έχει ήδη ξεκινήσει!
Μεγάλη συναυλία στο Ηρώδειο - «Τραγουδάμε για την Ίμβρο» - Νταλάρας, Γλυκερία, Θαλασσινός, Daly, Ξυδάκης και Μητσιάς
Υπόθεση
Ένας λευκός, καθηγητής πανεπιστημίου, στέκεται στην αποβάθρα του μετρό έτοιμος να κάνει «το μεγάλο άλμα». Ένας μαύρος, πρώην κατάδικος, τον αρπάζει κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Όταν ο καθηγητής συνέρχεται από το σοκ, είναι μες στο βαγόνι παρέα με τον νέο του φίλο.
Η ψυχο-πνευματική κατάσταση του καθηγητή είναι τόσο σκοτεινή που ανοίγει μονοπάτια για έντονες φιλοσοφικές συζητήσεις, βγάζοντας στην επιφάνεια τα πιστεύω του και το υπαρξιακό του τέλμα. Από την άλλη ο πρώην κατάδικος προσπαθεί να βρει μια χαραμάδα, ώστε να καταφέρει περάσει μια μονάχα αχτίδα φωτός.
Θα το καταφέρει;