Αναλυτικά το μήνυμα του 24χρονου Πορτογάλου άσου:
«Σ’ ευχαριστώ, Ολυμπιακέ. Σ’ ευχαριστώ, Ελλάδα! Από τα βάθη της καρδιάς μου, αποχωρώ με ανάμεικτα συναισθήματα. Από τη μία το αίσθημα ευγνωμοσύνης και ευτυχίας που έπαιξα σε μια τόσο μεγάλη ευρωπαϊκή ομάδα, την μεγαλύτερη στην Ελλάδα. Που θα μπορώ να λέω ότι έπαιξα στον Ολυμπιακό με επιτυχία. Και από την άλλη το αίσθημα της νοσταλγίας που αποχωρώ από μια ομάδα και αποχωρίζομαι ανθρώπους που με υποδέχτηκαν τόσο καλά. Θα είμαι για πάντα ευγνώμων και θα σας έχω πάντα μέσα μου.
Πετρούνιας: Ήταν το πιο μάγκικο μετάλλιο - Λύγισε on air στην αγκαλιά τη Μιλλούση
Ένα ξεχωριστό ευχαριστώ στον πρόεδρο Μαρινάκη για την προσπάθεια που έκανε να με αποκτήσει και που με άφησε να ακολουθήσω το όνειρό μου να παίξω στην Premier League. Στον Πέδρο Μαρτίνς για όλη την εμπιστοσύνη που μου έδειξε και όσα μου έμαθε. Θα θυμάμαι για πάντα τα εντυπωσιακά ντέρμπι που έπαιξα, την απαράμιλλη στήριξη που είχα, τη μοναδική ζωή στην Αθήνα και το μεγαλείο του Ολυμπιακού.
Δεν υπάρχουν λόγια να εκφράσω όσα αισθάνομαι για τον ενάμιση χρόνο που ήμουν εδώ, αλλά νιώθω πως τα δάκρυα που έχυσα μιλούν από μόνα τους. Ίσως αυτό να είναι ένα «θα τα ξαναπούμε σύντομα».
https://www.instagram.com/p/B78CgMhFcpX/