Αυτό ήταν μια απόφαση της επιτροπής που έχει αναλάβει το project Eurovision για την Ελλάδα, της οποίας πρόεδρος, είναι ο συνθέτης Δημήτρης Παπαδημητρίου ενώ τα υπόλοιπα μέλη της επιτροπής είναι η Μαρία Κουφοπούλου (Διευθύντρια Τμήματος Διεθνών Σχέσεων ΕΡΤ, Αρχηγός Ελληνικής αποστολής το 2019), ο Πέτρος Αδάμ (Μουσικός παραγωγός), ο Γιώργος Μαρκάκης (Δημοσιογράφος) και ο Γιάννης Πετρίδης (Μουσικός παραγωγός).
H Νίκη Λάμη στο ΤΥΠΟΣ TV: «Θέλω να διατηρώ την παιδικότητά μου, την ανεμελιά»
Όπως αναφέρουν οι πληροφορίες αυτή η επιτροπή θα είναι αυτή που θα αποφασίσει ποιος θα είναι ο καλλιτέχνης αλλά και ποιο θα είναι το τραγούδι που θα ταξιδέψει στο Ρότερνταμ το 2020 για να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον μουσικό διαγωνισμό Eurovision.
Το όνομα του καλλιτέχνη αναμένεται να ανακοινωθεί μετά τις γιορτές.