Γράφει ο Στέφανος Τζανάκης
Μόνον που αυτή τη φορά τα πράγματα δεν γίνονται με τον «παραδοσιακό» τρόπο: δεν οργανώθηκε κάποιο θερμό επεισόδιο, αλλά ως «όπλο» χρησιμοποιούνται από την τουρκική πλευρά οι πρόσφυγες και οι μετανάστες, που είναι πάνω από τέσσερα εκατομμύρια ψυχές στη γειτονική μας χώρα.
Ο Ερντογάν απειλούσε για πολύ καιρό ότι θα χρησμοποιούσε τους ανθρώπους αυτούς ως πολιορκητικό κριό εναντίον της Ευρώπης και όπως είναι γνωστό η πόρτα της είναι η Ελλάδα. Τις τελευταίες ώρες παρακολουθούμε τον «πόλεμο του Eβρου», αλλά πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι θα ακολουθήσει μία «ναυμαχία» στο Αιγαίο.
Προφανώς, τα πράγματα στη θάλασσα είναι πολύ πιο δύσκολα για την ελληνική πλευρά και πολύ πιο εύκολα για τους Τούρκους. Ο Eβρος μπορεί να σφραγιστεί, αλλά όχι και το Αιγαίο. Επίσης, όταν μία βάρκα ξεφουσκώσει, οι επιβάτες επιβάλλεται -όχι απλώς πρέπει- να διασωθούν.
«Χρήσιμοι ηλίθιοι»
Οι Τούρκοι τα γνωρίζουν φυσικά όλα αυτά. Και ήδη, τις τελευταίες ώρες αυξάνεται δραματικά ο αριθμός των ανθρώπων που περνούν στα νησιά μας. Αν συνεχιστεί για κάποιες ημέρες αυτή η διαδικασία, τότε τα πράγματα σε Λέσβο και Χίο θα γίνουν πολύ δύσκολα ελέγξιμα.
Το χειρότερο από όλα είναι το γεγονός ότι σε μία τέτοια στιγμή το εσωτερικό μέτωπο δεν είναι ενιαίο: παρά το γεγονός ότι οι καταστάσεις στα νησιά είναι οριακές εδώ και κάποιους μήνες, η αξιωματική αντιπολίτευση φλερτάρει και πάλι με τη «γραμμή» που είχε το 2015, με τη θεωρία ότι δεν υπάρχουν σύνορα στη θάλασσα. Oμως, τότε δεν μας είχαν κλείσει τα σύνορα οι Ευρωπαίοι. Αν σήμερα γινόταν δυνατή μία μαζική είσοδος μεταναστών στη χώρα μας, θα φτάναμε πολύ σύντομα σε μεγάλα αδιέξοδα.
Εν τω μεταξύ, η Ενωμένη Ευρώπη παρακολουθεί περίπου απαθής τις τουρκικές κινήσεις, με τους εκπροσώπους της Κομισιόν σχεδόν να δικαιολογούν τον Ερντογάν. Σε ένα τέτοιο σκηνικό, η Ελλάδα οφείλει να πιέσει για την επανεξέταση της τελωνειακής ένωσης Ευρώπης – Τουρκίας. Πρόκειται για τη μοναδική απάντηση που θα πιέσει τον Ερντογάν. Αλλά εδώ δεν τα βρίσκουμε μεταξύ μας, πώς θα τα βρούμε με τους Γερμανούς;
Από την έντυπη έκδοση
*Ο Στέφανος Τζανάκης είναι διευθυντής έκδοσης του Ελεύθερου Τύπου