![](https://eleftherostypos.gr/wp-content/uploads/2017/11/papapanagiotou-arthrografos-1.jpg)
Γράφει ο Μπάμπης Παπαπαναγιώτου
Μπορεί να έθεσε σε εφαρμογή τη «συνταγή φρενοκομείου», με την οποία απειλούσε εδώ και καιρό. Μπορεί να έθεσε σε λειτουργία την πιο χυδαία και στυγνή επιχείρηση προπαγάνδας, που απαντάται μόνο σε ολοκληρωτικά καθεστώτα. Μπορεί να έχει δημιουργήσει μεγάλη πίεση στον Εβρο, αλλά όσο όλα αυτά αντιμετωπίζονται με επιτυχία και αποφασιστικότητα από την ελληνική κυβέρνηση, ο ευρισκόμενος σε πολιτική αποδρομή Σουλτάνος έχει κάνει ήδη ένα τεράστιο και πολλαπλό δώρο στην Ελλάδα.
«ΞΥΠΝΗΣΕ» την Ευρώπη, εκτός της ηθελημένα υπνωτισμένης Α. Μέρκελ, η οποία αντιλήφθηκε ότι απειλούνται τα σύνορά ΤΗΣ. Τα οποία υπερασπίζεται -επί του παρόντος- μόνη, αλλά επιτυχώς, η Ελλάδα. Το κύμα αλληλεγγύης προς την Ελλάδα, που φούντωσε μέσα σε μόλις δύο 24ωρα, είναι εντυπωσιακό. Και πολύ γρήγορα θα μετουσιωθεί σε έμπρακτη στήριξη, για την αποτροπή του κύματος των κατευθυνόμενων εισβολέων. Η Γερμανία και η Α. Μέρκελ θα μείνουν για μια ακόμα φορά απομονωμένοι, αγκαλιά με τον παράφρονα ταραξία της παγκόσμιας ειρήνης και τάξης. Δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για αλλαγή του Δουβλίνου 2 και της επί χρόνια υποκριτικής και στρουθοκαμηλικής πολιτικής που είχαν επιβάλει η Γερμανία και η αποχωρούσα Μέρκελ. Η οποία «βολεύτηκε» το 2016 με το να τα βρει με τον Τ. Ερντογάν και τον Α. Τσίπρα σε μια ατελέσφορη και θνησιγενή συμφωνία.
ΜΕ ΤΗΝ άφρονα συμπεριφορά του ο Τ. Ερντογάν επέδρασε καταλυτικά στη διαμόρφωση μιας πρωτοφανούς για τα τελευταία χρόνια εθνικής ενότητας στο εσωτερικό της χώρας. Ενα κύμα ενότητας ξεκίνησε από τον Εβρο και ταχύτατα απλώθηκε σε όλη τη χώρα. Ο διχασμός που επικρατούσε με ευθύνη του ΣΥΡΙΖΑ και των συνοδοιπόρων του, άλλοτε απροκάλυπτα κι άλλοτε συγκαλυμμένα, σαρώθηκε μέσα σε λίγες ώρες και υποκαταστάθηκε από ένα στέρεο αίσθημα εθνικής ενότητας. Από την κορυφή μέχρι την τελευταία εσχατιά της χώρας. Τραγική παραφωνία το κόμμα των «ανοιχτών συνόρων», που έχει λουφάξει πίσω από προσχηματικές αστειότητες. Οπως η «ακαταμάχητη» πρόταση που περιέχεται στην τελευταία -από τις ελάχιστες ανακοινώσεις του- να οργανωθεί άμεσα η αποσυμφόρηση των νησιών. Την ώρα που βρίσκεται σε εξέλιξη η μάχη στον Εβρο, οι «αλληλέγγυοι» έκριναν ότι προτεραιότητα είναι η μεταφορά χιλιάδων παράνομων μεταναστών στην ενδοχώρα…
Αύριο θα κοπάσουν οι άνεμοι…
Η ΕΜΦΑΝΗΣ «συγγένεια» της πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ με την προπαγάνδα του Τ. Ερντογάν ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣΕ πλήρως και την κυβέρνηση και κυρίως τον ελληνικό λαό να πουν το μεγάλο STOP. Η ρητορική των επαγγελματιών αλληλέγγυων αποσαρθρώθηκε εντός ολίγων ωρών. Σε σημείο που να μην μπορούν να την υποστηρίξουν ούτε οι ίδιοι. Εχουν μείνει κάτι γραφικοί να λένε, προκαλώντας τον γέλωτα, αλλά την και οργή κάθε λογικού ανθρώπου, ότι …«ο Μητσοτάκης παραβιάζει το Διεθνές Δίκαιο»! Ο «επαγγελματικός διεθνισμός» και ο «δικαιωματισμός με το αζημίωτο», ευτυχώς, βρίσκονται στο στάδιο των τελευταίων σπασμών.
ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ όμως είναι, ότι η παρανοϊκή πολιτική του Ερντογάν έλυσε τα χέρια της κυβέρνησης να εφαρμόσει τη νέα πολιτική της. Και να βάλει τέλος στο άναρχο και επικίνδυνο καθεστώς που έχει δημιουργήσει η πολιτική της Μόριας και του «λιάζονται και εξαφανίζονται». Τα σύνορα έκλεισαν μόνο για τους παράνομους απεσταλμένους του Σουλτάνου, σφραγίζεται ο Εβρος και εντατικοποιείται η φύλαξη των θαλάσσιων συνόρων. Επιταχύνονται η απονομή ασύλου σε όσους το δικαιούνται, όπως και η επιστροφή όσων έχουν μπει παράνομα στη χώρα. Μια άλλη και σαφής πολιτική, η οποία ασφαλώς διεκδικεί πολύ μεγάλη αποτελεσματικότητα. Και η οποία, καταφανώς, εκφράζει πλέον την πολύ μεγάλη πλειονότητα του ελληνικού λαού.
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ «ευχαριστώ» χρωστάμε τελικά στον Ερντογάν. Με μια πολιτική χοντράδα έλυσε χέρια, κατέρριψε μύθους, συσπείρωσε τους Ελληνες και βοήθησε καθοριστικά να εφαρμοστεί η πολιτική που μπορεί να αντιμετωπίσει το μεταναστευτικό. Υποθέτω ότι ο Κ. Μητσοτάκης θα έχει την αβρότητα να του στείλει μια τεράστια ανθοδέσμη. Καθώς του έλυσε τα χέρια να λύσει το μεγαλύτερο πρόβλημα της διακυβέρνησής του. Και από «αχίλλειο πτέρνα» της πολιτικής του, να το μετατρέψει σε συγκριτικό πλεονέκτημα.
ΛΥΤΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ
Η «ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ» του Α. Τσίπρα, αλλά και του εκπροσωπούμενου ΣΥΡΙΖΑ, αυτές τις 48 κρίσιμες ώρες, μόνο τυχαία δεν είναι. Και ούτε αφορά αν ένας πολιτικός αρχηγός επέλεξε-παρ’ όλα αυτά-να κάνει οικογενειακά κούλουμα. Ο ΣΥΡΙΖΑ αντιλαμβάνεται ότι η πολιτική του, έτσι όπως διατυπώθηκε από τις γραπτές ανακοινώσεις του, έχει προκαλέσει ήδη δύο σημαντικές συνέπειες: 1. Εχει οδηγήσει στην απομόνωσή του από τη μεγάλη πλειονότητα της κοινής γνώμης. Συνειδητοποίησε -όπως συνέβη και αναγνώρισε με μεγάλη καθυστέρηση στο κείμενο του απολογισμού της ήττας του και με τις Πρέσπες- ότι η δήθεν ανθρωπιστική πολιτική δεν εκφράζει κανέναν. Πέραν του στενού περίγυρου, ο οποίος είχε και οικονομικά οφέλη για τους εμπλεκόμενους στο «εμπόριο ανθρωπισμού». 2. Κατέστησε πολύ δυσδιάκριτη τη στάση του, από την ασύμμετρη προπαγάνδα των μηχανισμών του Ερντογάν. Και μάλιστα σε συνθήκες κρίσης στον Εβρο και στο Αιγαίο. Οσο εμμονικοί κι αν είναι κάποιοι, δεν μπορούν παρά να αντιληφθούν ότι αυτό το βάρος είναι δυσβάσταχτο. Σκοπίμως, λοιπόν, ο Α. Τσίπρας δεν θέλει να μπει με το πρόσωπο και τη φωνή του σε αυτό το κάδρο της απομόνωσης και της καχυποψίας. Και μεταξύ μας, καλά κάνει. Είναι δυσβάσταχτο και καταστροφικό. Πόσω μάλλον για έναν ήδη εξασθενημένο πολιτικό οργανισμό, όπως του πολιτικού Α. Τσίπρα. Παρά τη φιλότιμη προσπάθειά του όμως, ο απών Α. Τσίπρας βρίσκεται στο κέντρο αυτού του κάδρου. Βρίσκεται με την πολιτική πραγματικότητα που κληροδότησε. Βρίσκεται στη μη συστράτευσή του στο κάλεσμα της εθνικής ομοψυχίας. Βρίσκεται στο αναμάσημα της «επιχειρηματολογίας» της Αγκυρας. Βρίσκεται στα μασημένα λόγια που δεν απαντούν ευθέως στο θεμελιώδες ερώτημα, αν καλώς ή κακώς έκλεισαν τα σύνορα του Εβρου στους παράνομους απεσταλμένους του Σουλτάνου. Το πώς θα μπορέσει (;) να διαχειριστεί αυτήν την αιφνίδια και μαζική απομόνωσή του είναι δικό του θέμα. Την κοινωνία την αφορά η λύτρωσή της από τον υποκριτικό ανθρωπισμό, ο οποίος έκανε σχεδόν αμιγώς ελληνικό πρόβλημα ένα πανευρωπαϊκό πρόβλημα. Και η απενοχοποίησή της από τη ρετσινιά του «φασίστα», για όποιον έλεγε ότι δε είναι στραβός ο γιαλός, αλλά ότι αρμένιζε στραβά ο ΣΥΡΙΖΑ.
Καρναβάλια…
Ηταν πράξη «αντίστασης; Ή ήταν απλώς η προσπάθεια να μην χαθούν τα λεφτά; Μικρή σημασία έχει, γιατί περίπου 8.000 Πατρινοί έκαναν την «επανάστασή» τους και συγκεντρώθηκαν να …καρναβαλιστούν, παρά την απαγόρευση λόγω του κινδύνου του κορονοϊού. Σημασία έχει η ανευθυνότητα και η «γαϊδουριά», όπως είπε ο καθηγητής Ηλ. Μόσιαλος. Στοιχείο της νοοτροπίας και της συμπεριφοράς ενός μέρους των Νεοελλήνων, οι οποίοι μάλλον δεν έχουν πάρει χαμπάρι -παρά τη δεκαετή περιπέτεια της χώρας-πόσο δραματικές συνέπειες είχαν η «ανυπακοή» και η τζάμπα μαγκιά των «χορευτών του Συντάγματος» και των «δεν πληρώνω».
ΑΠΟΡΙΕΣ
1. Καλά, δεν βρέθηκε κανείς να συγκρατήσει τη Νεολαία ΣΥΡΙΖΑ, που καρφώθηκε απροκάλυπτα με το «με τους πρόσφυγες και τους μετανάστες θα ζήσουμε μαζί»;
2. Η ΕΜΜΟΝΗ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗ ΤΩΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΩΝ FAKE NEWS ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΠΕΡΙ «ΝΕΚΡΩΝ»;
Από την στήλη «Δια Ταύτα» της έντυπης έκδοσης του Ελεύθερου Τύπου