Ο Μπρούνο Άλβες δεν λογαριάζει από φιλικούς αγώνες! Ο αμυντικός της Πορτογαλίας και άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ λίγο έλειψε να στείλει στο νοσοκομείο τον Χάρι Κέιν, όταν σε μια διεκδίκηση στο χώρο του κέντρου, οι τάπες του… έξυσαν το πρόσωπο του Άγγλου επιθετικού.
Οι δύο εθνικές ομάδες διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Γουέμπλεϊ, στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το Euro και ο 34χρονος στόπερ έστειλε… μήνυμα στους αντιπάλους για το τι τους περιμένει στα γήπεδα της Γαλλίας.
Φυσικά αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του με δέκα ποδοσφαιριστές μόλις στο 35’. Τα «τρία λιοντάρια» πήραν τελικώς τη νίκη 1-0, χάρη στο γκολ του Σμόλινγκ στο 86’. «Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τους συμπαίκτες μου για την προσπάθεια που κατέβαλαν με αριθμητικό μειονέκτημα. Δεν ήθελα να κάνω φάουλ. Άργησα πολύ στην προσπάθειά μου», ανέφερε ο Μπρούνο Άλβες.
Ο Κέιν, από τη μεριά του, δήλωσε με διάθεση χιούμορ: «Ευτυχώς είμαι ακόμα εδώ! Στάθηκα τυχερός που το παπούτσι του με άγγιξε ελαφρώς στο κεφάλι. Μου έκανε εντύπωση, πάντως που δεν μου απολογήθηκε για την ενέργειά του, αν και με είδε στα αποδυτήρια».