Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 68-66 τον Παναθηναϊκό, ισοφάρισαν 1-1 τη σειρά και πλέον έχουν το επόμενο ματς στην έδρα τους, την προσεχή Πέμπτη (19:30).
Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες (21/49 και 27/65 τα εντός πεδιάς για πράσινους και κόκκινους αντίστοιχα), έμεναν κοντά στο σκορ με το φινάλε να υπογράφεται με… χιτσκοκικό τρόπο.
Συγκλονιστικός για ακόμα ένα ματς ο Πρίντεζης που είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ακολούθησε ο Σπανούλης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Παππάς με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, με τον Καλάθη να έχει 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.
Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-32, 46-50, 66-68
Διαφορετική εικόνα σε σχέση με το πρώτο ματς του ΣΕΦ έδειξε το παιχνίδι του ΟΑΚΑ από το ξεκίνημα. Σε αργό ρυθμό, ο Παναθηναϊκός φρόντιζε να «διαβάζει» και να «χτυπά» τον Ολυμπιακό στα μις ματς μετά από τις αλλαγές στην άμυνα των ερυθρολεύκων, ενώ οι Πειραιώτες είχαν δύο επιλογές. Πρίντεζης ή σουτ από μακριά. Με τον Καλάθη κεφάτο, οι πράσινοι προηγήθηκαν 7-2 με τους Πρίντεζη, Σπανούλη να απαντούν (10-7). Τα λάθη και η αστοχία κράτησαν τις δύο ομάδες για 3 λεπτά χωρίς σκορ με το θέαμα να είναι κακό, πριν ο Ραντούλιτσα δώσει προβάδισμα πέντε πόντων (14-9) και ο Πρίντεζης διαμορφώσει το 14-11 του δεκαλέπτου.
Με τον υπαρχηγό του Ολυμπιακού να είναι σταθερή απειλή για το πράσινο καλάθι, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τον Χάκετ (16-17). Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν για λίγο επιθετικό ρυθμό και με Λοτζέσκι, Αγραβάνη διεύρυναν το προβάδισμά τους (19-22) αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με Γκιστ αλλά και Χαραλαμπόπουλο που έδωσε ενέργεια στην ομάδα του. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του νεαρού, το σκορ έγινε 27-22 και αμέσως μετά 29-24, με τον Πρίντεζη να κρατά μόνος του τον Ολυμπιακό επιθετικά. Οι πράσινοι είχαν ορθολογικότερο επιθετικό πλάνο ωστόσο ήταν άστοχοι (12/27 εντός πεδιάς), χωρίς πάντως να πηγαίνει πίσω και ο Ολυμπιακός (13/35), που βρίσκοντας τρίποντο με τον Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, 31-32.
Ο Καλάθης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (35-34) ενώ τα τρίποντα από Μάντζαρη και Φώτση διαμόρφωσαν το 40-39. Το θέαμα ήταν πολύ κακό σε αυτό το διάστημα, με τον Σφαιρόπουλο να βρίσκει ορθολογικές επιθετικές λύσεις από τον Λοτζέσκι. Ο Αμερικανός, μοίρασε δις για τον Χάντερ και με δικό του καλάθι έκανε το σκορ 41-46 ενώ παίρνοντας την κατάσταση στα χέρια του, ο Παππάς έκλεισε τη γ’ περίοδο στο -4 για τον Παναθηναϊκό (46-50).
Ο Πρίντεζης σκόραρε ακόμα και με «πεταχτάρι» λίγο μέσα από τα 6.75 με το αριστερό (!) κρατώντας μπροστά τον μονοδιάστατο επιθετικά Ολυμπιακό, παρόλα αυτά, με Διαμαντίδη και Παππάς, ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» 7-0 σερί για να ανακτήσει το προβάδισμά του (55-54). Ο Παππάς απάντησε με τρίποντο στους Χάντερ, Λοτζέσκι (58 όλα) λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο τρίλεπτο, όταν ο Σπανούλης με πολύ δύσκολο καλάθι και φάουλ έγραψε το 59-63.
Ολυμπιακοί Αγώνες: Bonne nuit Παρίσι...Good morning Λος Άντζελες! - Όλα όσα έγιναν στην Τελετή Λήξης
Από εκεί και πέρα, ακολούθησε η σκυταλοδρομία των βολών. Μάντζαρης και Λοτζέσκι είχαν από 1/2, ο Διαμαντίδης έγραψε 2/2 με το σκορ στο 63-65. Η μπάλα πήγε στον αρχηγό του Παναθηναϊκού στην τελευταία επίθεση, που έχοντας μπροστά του τον Χάντερ (ως άλλος Τζαουάι), με βήμα πίσω ευστόχησε πίσω από τα 6.75 για το 65-66 κι ενώ απέμεναν 8 δεύτερα.
Τα σχέδια του Σφαιρόπουλου για την τελευταία επίθεση εξουδετερώθηκαν, η μπάλα έμεινε στον Σπανούλη που πατώντας στο ανάποδο πόδι και με τον Καλάθη να παίζει υποδειγματική άμυνα, «βούβανε» το ΟΑΚΑ διαμορφώνοντας το τελικό 66-68, αποτέλεσμα που έφερε τη σειρά στο 1-1.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Φώτσης 6 (2), Φελντέιν 6, Καλάθης 8 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα 3, Παππάς 12 (1), Διαμαντίδης 8 (1), Γκιστ 9, Γουίλιαμς 5
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 20, Μάντζαρης 7 (1), Χάντερ 7, Στρόμπερι, Αγραβάνης 5 (1), Ουόρικ, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 7, Παπανικολάου 9 (1)
Ένσταση υποβάλλει ο Παναθηναϊκός!
Όπως γνωστοποίησε η ΚΑΕ Παναθηναϊκός οι «πράσινοι» θα καταθέσουν ένσταση για το νικητήριο τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, εκτιμώντας ότι ο αρχηγός του Ολυμπιακού υπέπεσε σε βήματα και το καλάθι δεν έπρεπε να μετρήσει.