Η σύζυγός του, Ισίλ Ρετσμπέρ μίλησε για την κατάσταση του αλλά και για τα συμπτώματα τα οποία εμφάνισε, εξαιτίας του κορωνοϊού: «Οι προηγούμενες 72 ώρες ήταν εξαιρετικά δύσκολες, αλλά ελπίζω από ‘δω και πέρα η κατάσταση να είναι καλύτερη. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσοι μας βοηθούν και είναι στο πλευρό μας» είπε αρχικά και συμπλήρωσε:
«Eίναι μια μάχη ζωής, μια μάχη ενός ανθρώπου κόντρα σε έναν νέο ιό άγνωστο ως τώρα. Είναι απαραίτητη η έγκαιρη διάγνωση, διότι ο κορωνοϊός φτάνει γρήγορα στους πνεύμονες. Ο Ρουστού είχε πυρετό επί μέρες, ήταν εξαιρετικά αδύναμος και χωρίς όρεξη. Το δέρμα του είχε γίνει γκρι, ανέπνεε με δυσκολία και είχε έντονο βήχα. Δεν μπορούσε καν να μιλήσει».
ΠΑΟΚ: «Όνειρο το Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά… βήμα-βήμα» - Τι είπαν Λουτσέσκου, Βιερίνια εν’ όψει Μπάνια Λούκα [βίντεο]
Işıl Reçber açıkladı! #Coronavirus‘e yakalanan Rüştü Reçber’in sağlık durumu nasıl? https://t.co/rYO4kem1Gn
— MedyaTava (@medyatavacom) April 1, 2020