Μετά από τρεις ισοπαλίες, αλλά και μία ήττα, οι Γιαννιώτες επέστρεψαν στις επιτυχίες στην έδρα τους, έφτασαν στους 31 βαθμούς κι εξακολουθούν να «βλέπουν»… πεντάδα και play off. Η πρώτη ήττα για την Κέρκυρα, ύστερα από δύο αγωνιστικές (νίκη και ισοπαλία), διατήρησε τους «Φαίακες» στους 22 βαθμούς και στην 11η θέση του πίνακα.
Το είπε και το έκανε ο Αντετοκούνμπο: Χάρισε παπούτσια σε όλη την Εθνική ομάδα!
Μετά από ένα κακό πρώτο 15λεπτο, στο οποίο οι δύο ομάδες έκαναν πάρα πολλά λάθη, στο 17΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Ντιμιτρόφσκι. Ο Κόντε ανέλαβε να εκτελέσει ένα λεπτό αργότερα κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη ανοίγοντας το σκορ για τους Ηπειρώτες (1-0). Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη δεν πιέστηκε ιδιαίτερα στη συνέχεια.
Πέρα την ευκαιρία της Κέρκυρας στο 51΄ με την κεφαλιά του Τουράμ από καλή θέση, που έφυγε άουτ, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί προς την εστία του Πασχαλάκη.
Διαιτητής: Αλ. Αρετόπουλος (Τρικάλων)
Κίτρινες: Ντιμιτρόφσκι, Ζορμπάς
Οι ενδεκάδες:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Ζάιρο (83΄ Κοροβέσης), Μπέριος, Καρανίκας, Ακόστα, Λίλα, Ναδάλες, Βιντάλ (74΄ Γιάκος), Κόντε, Κοζορώνης (89΄ Σκόνδρας)
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ντιμιτρόφσκι, Ζορμπάς (83΄ Ονίλο), Γκόμες, Σπίνουλας, Ανδρεόπουλος (74΄ Κόντος), Ιωάννου, Επστάιν, Ζαραδούκας (64΄ Γεωργακόπουλος), Τουράμ, Νίκιτς