«Άραγε, όσες παρκάρουν χάλια να έχουν άπλυτα πιάτα;», έγραψε στο λογαριασμό του ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, προκαλώντας αποδοκιμασίες από πάρα πολλούς που τον κατηγόρησαν για την αναπαραγωγή σεξιστικών σχολίων.
Οι επικριτές του ανέφεραν ότι με το εν λόγω tweet αναπαρήγαγε δυο σεξιστικά στερεότυπα: Το πρώτο είναι της γυναίκας που… δεν ξέρει να οδηγεί και το δεύτερο των γυναικών που έχουν… θέση στην κουζίνα.
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οι «ειδικές» περιπτώσεις – Αθλητές παντός καιρού
Ότι γράφεται δεν διαγράφεται… Δυο σεξιστικά στερεότυπα στην τιμή του ενος. Κριμα, από νέους ανθρώπους περίμενα καλύτερα… #stefanostsitsipas @StefTsitsipas pic.twitter.com/RSI71zQm2F
— system (@system446) 12 Ιουλίου 2019