Ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ Θανάσης Θεοχαρόπουλος μιλώντας από το βήμα της συνδιάσκεψης της Δημοκρατικής Συμπαράταξης τόνισε πως «είμαστε εδώ για να επιταχύνουμε τα βήματά μας στον δρόμο που επιλέξαμε να βαδίσουμε και χαράξαμε από κοινού. Έναν δρόμο προοδευτικών λύσεων -όχι εύκολων αλλά εφικτών- για την χώρα μας που έχει πλέον υπερβεί τα όρια της αντοχής της».
Επιτέθηκε στον ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα λέγοντας πως τους Έλληνες πολίτες τους θεωρεί ιθαγενείς και στη ΝΔ που ζητά καθολική και άνευ κριτηρίων μείωση των δαπανών. Εξέφρασε την πεποίθηση ότι τα δύο κόμματα έχουν πάρα πολλά κοινά και θέλουν τον ίδιο τρόπο διακυβέρνησης που ήδη έχει αποτύχει.
«Ο ΣΥΡΙΖΑ όμως δεν προχωρά εδώ και 16 μήνες ούτε σε βασικές αλλαγές που δεν έχουν καμία σχέση με τα μνημόνια και είναι διαχρονικές θέσεις της αριστεράς. Θα αναφερθώ σε δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα. Το πρώτο είναι η δίκαιη φορολόγηση της εκκλησιαστικής και μοναστηριακής περιουσίας και η επανατοποθέτηση των σχέσεων εκκλησίας και κράτους με τον διαχωρισμό τους.Και το δεύτερο οι απαραίτητες αλλαγές στο πολιτικό σύστημα, με την αλλαγή του εκλογικού συστήματος», είπε ο Θανάσης Θεοχαρόπουλος και τόνισε πως η κυβερνητική πολιτική είναι αδιέξοδη.