Σοκαρισμένος είναι ο Αλέξανδρος Λυκουρέζος με την ξαφνική απώλεια της συζύγου του. «Κοιμόμουν δίπλα της και δεν ξύπνησε ποτέ… δύσκολη κατάσταση. Πολύ ζόρικη η διαχείριση της απώλειας», ήταν τα πρώτα λόγια του συζύγου της μετά το θάνατο της, όπως μετέδωσε το δελτίο της ΕΡΤ.
Οριοθετήθηκαν άμεσα οι δύο διαφορετικές εστίες φωτιάς που ξέσπασαν στο Μαρκόπουλο Αττικής
Η Ζωή Λάσκαρη άφησε την τελευταία της πνοή την Παρασκευή, στο σπίτι της στο Πόρτο Ράφτη, βυθίζοντας στη θλίψη την οικογένεια της. Σύμφωνα με όσα έχουν γίνει γνωστά έως τώρα, η πρωταγωνίστρια του ελληνικού κινηματογράφου πέθανε στο κρεβάτι της και τη βρήκε νεκρή το πρωί η μεγάλη της κόρη Μάρθα Κουτουμάνου.
Ο στενός φίλος της οικογένειας Άρης Δαβαράκης αποκαλύπτει μέσω της σελίδας του στο facebook πού βρισκόταν ο Αλέξανδρος Λυκουρέζος όταν η Ζωή άφηνε την τελευταία της πνοή.
Ο δημοσιογράφος και στιχουργός αναφέρει στην ανάρτηση του πως ο γνωστός ποινικολόγος, χθες το μεσημέρι, λίγο πριν διαπιστωθεί ο θάνατος της αξέχαστης σταρ, βρισκόταν σε κηδεία. Ο ίδιος γράφει στην σελίδα του στο facebook:
«Την Παρασκευή, 12.15′ περίπου συνάντησα τον Αλέξανδρο Λυκουρέζο στην κηδεία του Παναγή Ψωμόπουλου. Ανταλλάξαμε ενα «γειά» και ενα χαμόγελο και προχωρήσαμε. Μου εχει κολλήσει στο μυαλό αυτή η στιγμή. Η γυναίκα της ζωής του είχε πεθάνει στο κρεββάτι οπου κοιμότανε και εκείνος μαζι της πριν λίγες ώρες – αλλά όταν ετοιμάστηκε να φύγει απο το Πόρτο Ράφτη για το γραφείο του και την κηδεία του Παναγή, δεν ήξερε πως η γυναίκα που άφησε κοιμισμένη δίπλα του ηταν νεκρή. Το έμαθε προφανώς όταν άνοιξε το κινητό του μετά την νεκρώσιμη Ακολουθία στον Άγιο Γεώργιο της Ριζαρείου. Ηταν πολλά χρόνια μαζι, 4 δεκαετίες υπολογίζω πρόχειρα. Εκείνη τωρα αποταυτίζεται απο το ωραιότερο κορμί της ελληνικής σόου-μπίζνες και γίνεται η αιθέρια εκδοχή της Καλλονής της. Οτι κι’ αν λεει, όποιος και αν το λεει, η Ζωή ηταν αστέρι. Ευτυχώς που υπάρχουν οι ταινίες – που εχουν καταγράψει δια παντός την μοναδικότητά της».