Χωρίς νικητή έληξε η συνάντηση ανάμεσα στον Ερυθρό Αστέρα και τον Ολυμπιακό, που διεξήχθη στο «Μαρακανά» του Βελιγραδίου και ολοκληρώθηκε 2-2. Μέσα σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα από πλευράς ένθερμων οπαδών που ως γνωστό θεωρούνται “αδελφοποιημένοι” με τους αντίστοιχους του Ολυμπιακού.
Ο πρωταθλητής Ελλάδας ήταν σαφέστατα επηρεασμένος από την αγωνιστική απραξία, φανέρωσε αμυντικές αδυναμίες, ειδικά στα άκρα, αλλά η ποιότητα των παικτών του επέτρεψε στην ομάδα του Μάρκο Σίλβα να μην ηττηθεί, ενώ ο βαθμός δυσκολίας της συνάντησης ήταν πολύ σημαντικός για τους «ερυθρόλευκους» ενόψει του τελικού στο Κύπελλο Ελλάδας, κατά πάσα πιθανότητα και αν όλα κυλήσουν κανονικά την ερχόμενη Κυριακή.