ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ
SPORTS

Super League 2: Νίκη στο φινάλε για Λεβαδειακό, στην δεύτερη θέση ο Ιωνικός

Newsroom eleftherostypos.gr

Ο Λεβαδειακός  στην 7η «στροφή» της Super League 2 πήρε μία σημαντική νίκη με 1-0 κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας και ανέβηκε στους 15 πόντους παραμένοντας στην κορυφή.

Τη λύτρωση για τους Βοιωτούς έδωσε ο Τζιώρας στο 90+7′ μετά από ασίστ του Κωστή.

O Iωνικός πήρε ένα σημαντικό τρίποντο επικρατώντας 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας. Έτσι, η ομάδα της Νίκαιας πέρασε στη δεύτερη θέση με 14 πόντους.

Το γκολ για τον Ιωνικό πέτυχε ο Κάστρο στο 56ο λεπτό, ενώ ο Μπρίτο αποβλήθηκε στο 89′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Ξάνθη νίκησε εκτός έδρας 1-0 τον Καραϊσκάκης Άρτας χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Έμπερτ στο 76ο λεπτό και ανέβηκε στην έβδομη θέση.

Η Δόξα Δράμας με την Παναχαϊκή έμειναν στο 0-0, έτσι οι Πατρινοί βρίσκονται πέμπτοι με 10 πόντους, ενώ οι Μαυραετοί με τέσσερις στην 11η θέση.

Χωρίς γκολ έληξε και η αναμέτρηση ανάμεσα σε Τρίκαλα και Εργοτέλη, ενώ ο τέταρτος Διαγόρας αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τα Χανιά.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίκαλα – Εργοτέλης 0-0

Διαγόρας – Χανιά 1-1 (52′ Μπαστάκος / 85′ Ματσένα)

Καραϊσκάκης – Ξάνθη 0-1 (76′ Έμπερτ)

Δόξα Δράμας – Παναχαϊκή 0-0

Ιωνικός – Απόλλων Λάρισας 1-0 (56′ Κάστρο)

Λεβαδειακός – ΟΦ Ιεράπετρας 1-0 (90+7′ Τζιώρας)