Ελεύθερος Τύπος
SPORTS

Θρίαμβος του Φερστάπεν στην 70η επέτειο της F1!

Newsroom eleftherostypos.gr

H καλύτερη στρατηγική διαχείρισης των ελαστικών από τη Red Bull οδήγησε τον Μαξ Φερστάπεν στον θρίαμβο, αφήνοντας τον Λιούις Χάμιλτον (Mercedes) στη δεύτερη θέση, στην πίστα του Σίλβερστοουν, εκεί όπου πριν από 70 χρόνια πραγματοποιήθηκε το πρώτο γκραν πρι στην Ιστορία της φόρμουλα Ένα.

Είναι η πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν του 2020 που ηττήθηκε η Mercedes, αλλά ο Χάμιλτον διατηρεί το προβάδισμα στην κούρσα του πρωταθλήματος, μπροστά από τους Φερστάπεν και Βάλτερι Μπότας (Mercedes), ο οποίος τερμάτισε στην 3η θέση στον αγώνα.

Παράλληλα, o Χάμιλτον, ο οποίος κέρδισε έναν επιπλέον βαθμό στον ταχύτερο γύρο, κατάφερε να ισοφαρίσει το ρεκόρ του Μίκαελ Σουμάχερ με 155 παρουσίες στο βάθρο των νικητών.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, ανά πάσα στιγμή στο EleftherosTypos.gr

Προτεινόμενα για εσάς

Φόρμουλα ένα: «Κατοστάρης» ο Χάμιλτον

Ελεύθερος Τύπος Newsroom

Φόρμουλα Ένα: Poleman στο Σότσι ο Βρετανός Λάντο Νόρις

Φόρμουλα ένα: O Φερστάπεν θα τιμωρηθεί για τη σύγκρουση με τον Χάμιλτον – Δείτε το τρομακτικό βίντεο

Φόρμουλα ένα: Θρίαμβος της McLaren στο επεισοδιακό γκραν πρι της Μόντσα

Φόρμουλα ένα: Τρομακτικό βίντεο από τη σύγκρουση Χάμιλτον με τον Φερστάπεν

Formula 1: Ο Φερστάπεν την pole position, παρά την επικράτηση του Μπότας στον αγώνα σπριντ

Ελεύθερος Τύπος NewsRoom

Φόρμουλα ένα: «Πάρτι» για τον Φερστάπεν στην Ολλανδία

Φόρμουλα ένα: Poleman ο Φερστάπεν στην πατρίδα του!

Formula 1 – Παρωδία στο Σπα: Νικητής με… 2 γύρους ο Φερστάπεν – Ολοκληρώθηκε σε 10 λεπτά ο αγώνας