ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ
SPORTS

Super League 1: Σαν σίφουνας πέρασε ο Ολυμπιακός από την Τρίπολη – 4-0 τον Αστέρα

Newsroom eleftherostypos.gr

Απολαυστικός o Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και πέρασε σαν σίφουνας από την Τρίπολη με το εντυπωσιακό 4-0 κόντρα στον Αστέρα. Καμαρά, Φορτούνης, Μπρούμα και Σεμέδο ήταν οι σκόρερς για τον Ολυμπιακό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός με τον Ματιέ Βαλμπουενά που «σέρβιρε» δύο φορές ιδανικά τη μπάλα από το κόρνερ κι εκτελεστές τους Σεμέδο (35’) και Καμαρά (40’ με απίθανο σουτ στην κίνηση),  πήρε «κεφάλι» δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Φορτούνη στον αγώνα ήταν καθοριστική.

Στο 81’ ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σημείωσε ένα υπέροχο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα, ενώ στο 86’ ο Μπρούμα (από ωραίο συνδυασμό των Φορτούνη-Σουντανί-Καμαρά), έβαλε την τελευταία… πινελιά στη νίκη του Ολυμπιακού, που ξέφυγε κι άλλο απ’ τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου.

Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Βαλιέντε, Παπαδόπουλος – Σεμέδο, Μπα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (28’ λ.τρ. Τσιφτσής), Κώτσιρας, Σουάρες, Καστάνιο, Τασουλής, Βαλιέντε (70’ Καπίγια), Μπελόκ, Τιλίκα, Λουίς Φερνάντεθ (77’ Τζίμας), Σίτο (46’ Αλί Μπαμπά), Κρέσπι (46’ Ριέρα).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μάρτινς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο (59’ Σισέ), Μπα, Χολέμπας (85’ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (59’ Φορτούνης), Μπρούμα, Μασούρας (76’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (85’ Σουντανί).

Προτεινόμενα για εσάς

Super League 1: «Τρένο» εκτός έδρας ο Απόλλων, «παρέσυρε» και την ΑΕΛ!

Ανδρέας Ντίνης

Super League 1: Ο Αστέρας πιο κοντά στο στόχο του μετά τη νίκη με 2-0 επί του Παναιτωλικού

Αιχμές Μπαρτζώκα για την ήττα από Βιλερμπάν: Όταν βλέπεις παίκτες να μην πηγαίνουν στη μπάλα κάτι δείχνει

Δημήτρης Ντόγκας

Euroleague: Δύσκολη αποστολή στην Κωνσταντινούπολη για Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός με Βιλερμπάν θέλει την 11η νίκη του

Super League 1: Διπλό μεγάλης αξίας για την ΑΕΚ – 1-0 τον Αρη