Ελεύθερος Τύπος
SPORTS

Super League: Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον ΟΦΗ και ξέφυγε 4 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ

Newsroom eleftherostypos.gr

Ένα πολύ εύκολο βράδυ πέρασε η ΑΕΚ κόντρα στον ΟΦΗ (για την 7η αγωνιστική των play-off), «καθαρίζοντας» από το πρώτο ημίχρονο το «τρίποντο» της νίκης (2-0), που της έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγει με τέσσερις βαθμούς από τον ΠΑΟΚ («κόλλησε» στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό) στη «μάχη» για τη 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Champions League.

H AEK σκόραρε στο 19′, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της, με τον Ολιβέιρα, ο οποίος βρήκε στην πλάτη της άμυνας μετά την εξαιρετική μπαλιά του Παουλίνιο και «κρέμασε» τον Γουόλι κάνοντας το 1-0.

Στο 45′ από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, ο Σβάρνας μπήκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ έκανε το 2-0, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Οικονόμου, Μάνταλος, Τσιγκρίνσκι – Περδίκης, Στάικος

Αποβολές: –

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος (80′ Τσιγκρίνσκι), Κρίστιτσιτς (80′ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (27′ λ.τρ. Βέρντε), Λιβάγια (59′ Σιμάνσκι), Ολιβέιρα (59′ Αραούχο).

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Γουόλι, Βαφέας, Γιαννούλης (82′ Σουρνάκης), Περδίκης (46′ Νάστος), Μπράουν, Ζοάο Βίκτορ, Σακόρ, Μπολάκης, Στάικος (46′ Μεγιάδο), Ναμπί (59′ Βαζ), Μάνος (46′ Φιγκεϊρέδο).

Προτεινόμενα για εσάς

Κόντρα σε Βόλφσμπουργκ ή Ντέσνα η ΑΕΚ στα πλέι οφ του Europa League

Tinad

ΑΕΚ: Πώς επενδύθηκαν τα 6 εκατ. από Μπάρκα και Οικονόμου

Δημήτρης Ντόγκας

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός – Εύκολα νίκησε 1-0 την ΑΕΚ στον Τελικό!

Μιχάλης Μάρδας

Τελικός Κυπέλλου: Επεισόδια στον Βόλο μεταξύ οπαδών της ΑΕΚ και αστυνομικών

Tinad

Κύπελλο Ελλάδας: Σήμερα ο μεγάλος Τελικός ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό – Τα τελευταία νέα και η προϊστορία

Ολυμπιακός: Κανένας τελικός κυπέλλου δεν θα γίνει αν…

Τελικός κυπέλλου Ελλάδας: Άλλαξε ο διαιτητής, Κάιπερς αντί Μπριχ στο ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Οριστικό: Με τα περσινά ρόστερ ο τελικός Κυπέλλου Ελλάδας ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Επίσημο: Στο Πανθεσσαλικό ο τελικός του Κυπέλλου μεταξύ της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού – Η ανακοίνωση της ΕΠΟ