Πριν τον μεγάλο αγώνα των 50 χλμ. βάδην στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ο Γάλλος Γιοάν Ντινίζ ταλαιπωρούνταν από στομαχικές διαταραχές. Του συστήθηκε να μην συμμετάσχει. Εκείνος όμως δεν κρατιόταν. Και δυστυχώς για τον ίδιο, δεν κρατήθηκε ούτε κατά τη διάρκεια του αγώνα.
Φιάσκο στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων: Το Μαρόκο 2-1 την Αργεντινή μετά από... 230 λεπτά!
Ενώ ήταν πρώτος λοιπόν στην κούρσα, οι θεατές (αλλά και η τηλεόραση) ανακάλυψαν κάποιους περίεργους λεκέδες στους μηρούς του. Κάτι που δεν τον ώθησε -προς τιμήν του- να σταματήσει τον αγώνα, στον οποίο εξάλλου είχε ένα ακόμη αβάνταζ στην προσπάθεια να δημιουργήσει απόσταση από τους αντιπάλους του.