Ελεύθερος Τύπος
SPORTS

Champions League: Έτοιμος για τους ομίλους Ολυμπιακός – 2-0 την Ομόνοια

Newsroom eleftherostypos.gr

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 την Ομόνοια και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Μάλιστα το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με γκολ του Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις και είναι τέτοιο που οι «ερυθρόλευκοι»  αν είναι απλά σοβαροί στον επαναληπτικό στην Κύπρο μπορούν να πανηγυρίσουν την πρόκριση.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς βασικά απείλησε μόνο σε δύο περιπτώσεις. Στο 24′ με το σουτ του Καμαρά που απέκρουσε ο Φαμπιάνο και στο 36′ με την άστοχη κεφαλιά του Χασάν μετά την μπαλιά του Βαλμπουενά.

Ο Ρατζέλοβιτς στο 68′ πήρε το πέναλτι από τον Λέσιακς, για να εκτελέσει ο Βαλμπουενά και να κάνει το 1-0.\

Ενα δεκάλεπτο μετά, στο 79′, ο Ελ Αραμπί θα μπορούσε να «γράψει» και ασίστ αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ελ Αραμπί, λέγοντας «όχι» στο 2-0.

Στο 92ο λεπτό και ο φορ του Ολυμπιακού να… εκδικηθεί με τρομερή ενέργεια και σουτ, γράφοντας τελικά το 2-0 και δίνοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Φορτούνης (58′ Ελ Αραμπί), Μασούρας (58′ Ρατζέλοβιτς), Χασάν (76′ Εμβιλά).

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ (87′ Λοΐζου), Τιάγκο, Παπουλής (80′ Ασάντε), Σενέ (46′ Ντούρις).

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, ανά πάσα στιγμή στο EleftherosTypos.gr

Προτεινόμενα για εσάς

«Βόμβα»: Δεκτή η προσφυγή Ολυμπιακού για την κεντρική διαχείριση

Ελεύθερος Τύπος Newsroom

Ολυμπιακός: Απέφυγε τα χειρότερα ο Παπανικολάου – Αμφίβολος με Άλμπα και Φενέρμπαχτσε

Λάμπρος Κατσαρός

Super League: Μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός – 2-1 στο ντέρμπι τον ΠΑΟΚ

Αγχωτική «απόδραση» στην παράταση για τον Ολυμπιακό – 96-90 τον Ηρακλή

Ευρωλίγκα: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από την ΤΣΣΚΑ με 88-82

Ελεύθερος Τύπος NewsRoom

Γιουρόπα Λιγκ: Ηττα από την Άιντραχτ και πτώση στη δεύτερη θέση για τον Ολυμπιακό

Ολυμπιακός – Άϊντραχτ Φρανκφούρτης: «Βόμβα» από τους Γερμανούς – Αναβολή λόγω τυφώνα;