Επίσης, καλεί «τους δημοκρατικούς πολίτες του Ωραιοκάστρου να υπερασπιστούν αυτό το δικαίωμα και να δώσουν απάντηση στους ολιγάριθμους ακροδεξιούς που δυναμιτίζουν την προσπάθεια ένταξης των προσφύγων».
Γεωργιάδης: Πληρωμένη απάντηση στους Τούρκους - «Με τα F-35 μια νύχτα ξαφνικά μπορεί να μας δεις στην Άγκυρα»
«Για μια ακόμη φορά τις τελευταίες μέρες γινόμαστε μάρτυρες του ρατσισμού και της μισαλλοδοξίας, με τα μικρής έκτασης επεισόδια που σημειώθηκαν έξω από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου», αναφέρει σε ανακοίνωση του.
«Αφορμή ήταν η υποδοχή εννέα μαθητών και μαθητριών από προσφυγικούς καταυλισμούς, τα οποία πρόκειται να φοιτήσουν στο σχολείο. Ολιγομελής ομάδα της λεγόμενης Πατριωτικής Ένωσης Πολιτών Ωραιοκάστρου, αποτελούμενη από ακροδεξιά στοιχεία της περιοχής, συγκεντρώθηκε για να διαμαρτυρηθεί, προκάλεσε ένταση χωρίς περαιτέρω γενίκευση», συμπληρώνει.