Ο κ. Αβραμόπουλος ενημέρωσε τον κ. Μεϊμαράκη πως βρίσκεται στην Πάρο μαζί με τον Μοσκοβισί κι αν ήθελε να περνούσε να τον συναντούσε. Εκείνη την ώρα ο πρώην πρόεδρος της ΝΔ, συνέτρωγε σε εστιατόριο στη Νάουσα παρέα με τους Σταϊκούρα, Τσιάρα και Ρουσόπουλο.
Φλωρίδης: Αν υπήρχε το 112, και οι 104 άνθρωποι που χάθηκαν στη φονική πυρκαγιά στο Μάτι, ενδεχομένως να ζούσαν'
«Δημήτρη, είμαι με καλή παρέα, άλλωστε φοράω βερμούδα, βρίσκομαι σε καλοκαιρινή διάθεση, έχω και το πουκάμισο έξω και δεν μπορώ να δω έτσι όπως είμαι τον Μοσκοβισί», του απάντησε ο Μεϊμαράκης.
Σύμφωνα με τον Βηματοδότη, στο εστιατόριο τον αναγνώρισαν και κάτι συμπαθητικές γριούλες και του φώναζαν εν χορώ «Βαγγέλη είσαι δύναμη», «Μεϊμαράκη σώσε μας» και πολλά άλλα κάνοντας τον ίδιο, αλλά και τους κκ. Σταϊκούρα και Τσιάρα να γελούν και να πανηγυρίζουν.