Σφοδρές συνεχίζονται οι αντιδράσεις εξαιτίας όσων είπε ο Παύλος Πολάκης, για τους δικαστικούς, με τον Αδωνι Γεωργιάδη να χαρακτηρίζει τον αναπληρωτή υπουργό «αιχμή του δόρατος Τσίπρα» για τον εκφοβισμό των δικαστών.
Ο αντιπρόεδρος της ΝΔ, μιλώντας στον ΣΚΑΪ, τόνισε πως με άλλη κυβέρνηση ο κ. Πολάκης θα είχε απομακρυνθεί προ πολλού από τη θέση του.
«Είναι η αιχμή του δόρατος Τσίπρα για να εκφοβιστούν οι δικαστές προκειμένου να έχουν προνομιακή μεταχείριση σε διάφορες υποθέσεις που τους ενδιαφέρουν. Σε καμία άλλη κυβέρνηση ο κ. Πολάκης με όσα έχει δηλώσει και με τη δίωξη που έχει ασκηθεί εναντίον του δεν θα είχε μείνει ενεργός», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Γεωργιάδης.
«Έδωσα το “παρών” στη διαδήλωση του Κινήματος “Παραιτηθείτε” και θα το δίνω σε κάθε διαδήλωση που θα γίνεται για να φύγει μια ώρα αρχύτερα αυτή η κυβέρνηση», δηλώνει ο αντιπρόεδρος της ΝΔ σε συνέντευξη του στην εφημερίδα «Real news», προσθέτοντας ότι μελλοντικά θα συμμετέχει περισσότερο ενεργά στις κινητοποιήσεις αυτές με κοινό μήνυμα «Πρέπει να φύγει ο ΣΥΡΙΖΑ».
Ο κ. Γεωργιάδης εκτιμά ότι και η ΝΔ «θα χρησιμοποιήσει κάθε μέσο για να πέσει αυτή η κυβέρνηση», ενώ περιμένει ένταση των κινητοποιήσεων το φθινόπωρο χωρίς να αποκλείει και εκλογές. Σε ερώτηση σχετικά με τη στάση των εταίρων ως προς τον κ. Τσίπρα, ο αντιπρόεδρος της ΝΔ, επισημαίνοντας ότι δεν ταυτίζονται πάντα τα συμφέροντα της χώρας με τους εταίρους, χαρακτηρίζει τον κ. Τσίπρα «βολικό πρωθυπουργό» για αυτούς, ενώ «η χώρα χρειάζεται έναν βολικό πρωθυπουργό για τους Έλληνες και αυτός είναι ο Κυριάκος Μητσοτάκης».
Σε ό,τι αφορά την αλλαγή του εκλογικού νόμου, ο κ. Γεωργιάδης υπογραμμίζει ότι «δεν είναι προτεραιότητα της ΝΔ και της Ελλάδας» και ότι εάν ψηφιστεί η απλή αναλογική δεν θα έχουμε ποτέ σταθερή κυβέρνηση.
Τέλος, για την παρουσία πολιτικών στελεχών όπως οι κ. Βενιζέλος, Μανιάτης, Λοβέρδος, Σαμαράς και Α. Διαμαντοπούλου στα ψηφοδέλτια της ΝΔ λέει ότι αποδοχή τους ή μη αποτελεί προνόμιο του προέδρου και των οργανώσεων του κόμματος και ότι πρόκειται για άτομα που έχουν προσφέρει σημαντικό έργο και τα οποία σέβεται.