ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ θα συγκρίνουν και θα κρίνουν. Στα 4 χρόνια Μητσοτάκη οι μηχανές της οικονομίας ενεργοποιήθηκαν. Ο ρυθμός ανάπτυξης είναι ο διπλάσιος του μέσου όρου της ευρωζώνης όταν στην περίοδο Τσίπρα βρισκόμασταν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Η ανεργία έχει μειωθεί κατά 7 ποσοστιαίες μονάδες και δημιουργήθηκαν πάνω από 300.000 θέσεις εργασίας. Τα φυσικά πρόσωπα και οι επιχειρήσεις προστατεύθηκαν κατά την περίοδο της πανδημίας με ποσά άνω των 44 δισεκατομμυρίων ευρώ, ενώ διατέθηκαν 10 δισεκατομμύρια για την αντιμετώπιση της ακρίβειας και των υψηλών τιμών ενέργειας.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ χωρίς δημοσιονομικά παρατράγουδα, αντιθέτως το 2022 καταγράφηκε πρωτογενές πλεόνασμα 0,5%, ενώ η Ελλάδα σημείωσε τον υψηλότερο ρυθμό μείωσης δημόσιου χρέους ως ποσοστό του Ακαθάριστου Εγχώριου Προϊόντος.
Η ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑ και η αυτοπεποίθηση για τις προοπτικές της οικονομίας φέρνουν νέες επενδύσεις, ρεκόρ σε εξαγωγές και τουρισμό, δημιουργούν το πλαίσιο ώστε οι μισθοί να συνεχίσουν να αυξάνονται κλείνοντας την ψαλίδα που μας χωρίζει από την υπόλοιπη Ευρώπη.
ΑΠΟΜΕΝΕΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ για την ανάκτηση της επενδυτικής βαθμίδας, που θα επιφέρει πολλαπλασιαστικά οφέλη σε όλη την πραγματική οικονομία.
Η Μεταπολίτευση και η Ελλάδα του αύριο
ΑΥΤΟ, ΟΜΩΣ, περνά μέσα από την πολιτική σταθερότητα, η οποία είναι απαραίτητη όχι μόνο για την οικονομική πρόοδο αλλά και για την περαιτέρω ενίσχυση του γεωστρατηγικού μας ρόλου.
Η κυβέρνηση Μητσοτάκη αντιμετώπισε αποτελεσματικά τις προκλήσεις της Τουρκίας, προχώρησε στην αναβάθμιση του αμυντικού μας εξοπλισμού και υπέγραψε συμφωνίες στρατηγικής σημασίας με τη Γαλλία και τις ΗΠΑ.
ΕΠΙΠΛΕΟΝ, η εικόνα στα νησιά και την ηπειρωτική Ελλάδα σε ό,τι αφορά το μεταναστευτικό δεν έχει την παραμικρή σχέση με εκείνη των περασμένων χρόνων. Τα σύνορά μας φυλάσσονται αυστηρώς και ταυτόχρονα έχει σταλεί σαφές μήνυμα στην Αγκυρα ότι δεν θα επιτρέψουμε την εργαλειοποίηση του μεταναστευτικού, όπως επιχειρήθηκε στον Εβρο τον Μάρτιο του 2020.
ΕΑΝ ΣΕ ΑΥΤΑ προσθέσουμε τις μεταρρυθμίσεις στην Παιδεία, την αξιολόγηση στο Δημόσιο, την ψηφιοποίηση του κράτους και τα σχέδια αναβάθμισης του ΕΣΥ, είναι σαφές ότι η Ελλάδα προοδεύει, παρά τα λάθη που έχουν γίνει και έχουν αναγνωρισθεί από τον πρωθυπουργό.
Η ΠΟΡΕΙΑ αυτή πρέπει να συνεχισθεί με μια ισχυρή και αυτοδύναμη κυβέρνηση της Ν.Δ., οι πολίτες έχουν τον λόγο και τη δύναμη να καθορίσουν τις εξελίξεις στην Ελλάδα!