Το πλοίο ήταν προγραμματισμένο να αναχωρήσει στις 9 το βράδυ. Με μέριμνα της εταιρείας οι επιβάτες θα προωθηθούν στον προορισμό τους με το επιβατηγό οχηματαγωγό «Νήσος Ρόδος».
Σε ένα άλλο περιστατικό το High Speed 4 κατέπλευσε στο λιμάνι του Πειραιά το βράδυ της Κυριακής, ωστόσο η μπουκαπόρτα δεν άνοιγε, με αποτέλεσμα τα αυτοκίνητα και γενικά όλα τα οχήματα να παραμένουν εγκλωβισμένα στο γκαράζ.
Φεγγάρι του ελαφιού: Εκπληκτικές φωτογραφίες από την Πανσέληνο 2024
Οι επιβάτες κατέβηκαν χωρίς πρόβλημα, αλλά όσοι είχαν αυτοκίνητα περίμεναν κάποια ώρα μέχρι να ανοίξει η μπουκαπόρτα, κάτι που συνέβη λίγο μετά τις 22:30.