Το χρονικό στην Πάρο
Όλα έγιναν το απόγευμα του Σαββάτου 27 Μαΐου, όταν γαμπρός και νύφη κατέβηκαν τα σκαλιά της εκκλησίας και οι καλεσμένοι χειροκροτούσαν.
Φτάνοντας στο προαύλιο του ναού για να πραγματοποιηθεί ο γάμος, το ζευγάρι ανέμενε, ως είθισται, να πέσει ρύζι, στο πλαίσιο των πατροπαράδοτων εθίμων.
Θεσσαλονίκη: Ποινή φυλάκισης 18 μήνες στον αστυνομικό που έλειπε 160 ημέρες από τη δουλειά σε δύο χρόνια
Ωστόσο ένας συγγενής αποφάσισε να εξελίξει την καθιερωμένη μέθοδο καθώς έφερε ένα οικοδομικό καρότσι, από το οποίο έπαιρνε ρύζι και το πετούσε με το φτυάρι.
Η νέα μέθοδος μάλλον ήταν δυσάρεστη για το ζευγάρι και ειδικά για τη νύφη, η οποία εξαφανίστηκε από το πλάνο, για να το αποφύγει. Επέστρεψε στο πλευρό του αγαπημένου της μόνον όταν το ρύζι εξαντλήθηκε και συνέχισαν για το γαμήλιο γλέντι.
Ας ελπίσουμε να ριζώσουν ….