Τραγικές φιγούρες τα μέλη της οικογένειας του. Η αδερφή της γιαγιάς του Αλέξανδρου Νικολαΐδη δεν μπορούσε να συγκρατήσει τα δάκρυα της πάνω από το φέρετρο, ξεσπώντας σε κλάματα, ενώ ο θείος του λύγισε μιλώντας στους δημοσιογράφους για τον πολυαγαπημένο του ανιψιό, κάνοντας αναδρομή στις δεκάδες μάχες που έδωσε στα μεγαλύτερα τουρνουά του τάε κβο ντο σε όλη την Ευρώπη.
Αρκαδία: «Πήγε να με βουτήξει για να μου κάνει κακό» - Τι είπε η 34χρονη για τα κρίσιμα δευτερόλεπτα πριν το φονικό
Εμφανώς συγκινημένοι εξέφρασαν τα συλλυπητήριά τους στους κοντινούς ανθρώπους του Αλέξανδρου Νικολαΐδη οι δήμαρχος Νεάπολης Συκεών, Σίμος Δανιηλίδης και δήμαρχος Πυλαίας – Χορτιάτη, Ιγνάτιος Καϊτεζίδης που θέλησαν να πουν το τελευταίο αντίο στον σπουδαίο αθλητή.