Η κατάσταση ομηρείας ξεκίνησε γύρω στις 8 το βράδυ της Δευτέρας και έληξε μετά από 6 ώρες διαπραγματεύσεων, όταν ο άνδρας παρέδωσε την καραμπίνα και τη φιάλη που κρατούσε και συνοδεία αστυνομικών μπήκε σε περιπολικό για να μεταφερθεί στα κρατητήρια της οδού Ερμού.
Άγνωστα παραμένουν τα κίνητρα του άνδρα. Ο οπλισμένος άνδρας, ηλικίας περίπου 45 ετών και Ρομά στην καταγωγή, φέρεται να βρισκόταν ύπο την επήρεια αλκοόλ ή άλλων ουσιών. Επιπλέον, πληροφορίες ανέφεραν πως ο άνδρας αντιμετωπίζει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα.
Τον Οκτώβριο στα Γιαννιτσά η δίκη του γιατρού για τον θάνατο της 14χρονης μετά από επέμβαση γαστρικού δακτυλίου
Διαπραγματευτής της αστυνομίας βρέθηκε στο σημείο και τελικά κατάφερε να πείσει τον άνδρα να παραδώσει το όπλο και τη φιάλη. Ο διαπραγματευτής κατάφερε να εξαντλήσει και να ηρεμήσει τον 45χρονο άνδρα, οδηγώντας στη σύλληψή του. Αστυνομικές δυνάμεις είχαν αποκλείσει για λόγους ασφαλείας την περιοχή, αφού πρόκειται για πολυσύχναστο σημείο, ενώ σε ετοιμότητα βρίσκεται και ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ.
Στην περιοχή είχαν συγκεντρωθεί επιπλέον πολλοί Ρομά, με στόχο να πείσουν τον άνδρα να αφήσει το όπλο και την φιάλη του υγραερίου.