Τα αεροσκάφη συμμετέχουν στην πολυεθνική αεροπορική διακλαδική άσκηση μεσαίας κλίμακας «Ηνίοχος 2017» που διεξάγεται τα τελευταία τρία χρόνια στη χώρα μας με την ίδια να ηγείται της άσκησης.
Αυτή τη χρονιά η άσκηση ξεκίνησε στις 27 Μαρτίου και πρόκειται να ολοκληρωθεί στις 6 Απριλίου. Το μεσημέρι της Τρίτης και μάλιστα ακριβώς στη συγκεκριμένη ώρα που είχε προκαθοριστεί, σχηματισμός αεροσκαφών αποτελούμενος από 1 F-16 Blk 50 της ΠΑ, 1 F-16 Blk30 της IAF, 1 AMX της ITAF και 1 F-4E της ΠΑ, εκτέλεσε διελεύσεις πάνω από την Ακρόπολη.
Οριοθετήθηκαν άμεσα οι δύο διαφορετικές εστίες φωτιάς που ξέσπασαν στο Μαρκόπουλο Αττικής
Στη συνέχεια τα αεροσκάφη διήλθαν πάνω από τον πορθμό του Ευρίπου και στην συνέχεια πάνω από τη γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου. Οι πολίτες είχαν τη δυνατότητα, εκείνοι που πρόλαβαν δηλαδή, να απαθανατίσουν τα μοναδικά στιγμιότυπα που αποτυπώθηκαν από τις διελεύσεις των μαχητικών.
https://www.youtube.com/watch?v=hg8AJmt8PRI