Το μικρό χωριό που βρίσκεται μόλις 38 χιλιόμετρα μακριά από το Ηράκλειο και χρονολογείται από το 1577 βρίσκεται μέσα στα όρια της τεχνητής λίμνης και ο σχεδιασμός του φράγματος προβλέπει την ολοκληρωτική του κάλυψη από το νερό.
Οριοθετήθηκαν άμεσα οι δύο διαφορετικές εστίες φωτιάς που ξέσπασαν στο Μαρκόπουλο Αττικής
Το 2015, όπως αναφέρει το zarpanews είχε καλυφθεί το μεγαλύτερο μέρος του, αλλά σήμερα λόγω της παρατεταμένης ανομβρίας έχει βγει στην στεριά σχεδόν εξολοκλήρου.