Το ογκώδες δέντρο, εκτιμώμενου ύψους είκοσι μέτρων και βάρους δύο τόνων, “προσγειώθηκε” στον υπαίθριο χώρο καταστήματος υγειονομικούς ενδιαφέροντος, ακριβώς μπροστά από παρακείμενα τραπεζοκαθίσματα.
Θεσσαλία: Συναγερμός για την πανώλη στην καρδιά της κτηνοτροφικής παραγωγής - Η σύσκεψη, τα μέτρα και τα 12 SOS
Στο σημείο έσπευσε η Πυροσβεστική Υπηρεσία για την απομάκρυνση του δέντρου, ενώ κλήθηκαν και δημοτικοί υπάλληλοι.
Την ώρα της πτώσης οι καιρικές συνθήκες ήταν καλές και δεν έπνεαν άνεμοι που να δικαιολογούν αυτό το αποτέλεσμα. Πιθανολογείται δε ότι η πτώση οφείλεται στη γήρανση του δέντρου.