Όλα έγιναν στις τρεις τα ξημερώματα όταν οι δράστες έβαλαν στο στόχαστρο το υποκατάστημα τράπεζας το οποίο δεν είχε εμπόδια στην πρόσοψη και έτσι κατάφεραν να γκρεμίσουν με το αυτοκίνητο την πόρτα ασφαλείας και τη τζαμαρία και να φτάσουν μέχρι το μηχάνημα εξυπηρέτησης του κοινού.
Οριοθετήθηκαν άμεσα οι δύο διαφορετικές εστίες φωτιάς που ξέσπασαν στο Μαρκόπουλο Αττικής
Οι δράστες έδεσαν στη συνέχεια το μηχάνημα στο αυτοκίνητο με το οποίο εισέβαλαν στην τράπεζα, το ξήλωσαν από τη θέση του και το έσυραν μέχρι το εξωτερικό του υποκαταστήματος.
Στη συνέχεια ανενόχλητοι φόρτωσαν το μηχάνημα σε ένα άλλο αυτοκίνητο που είχαν μαζί τους, παράτησαν το τρακαρισμένο όχημα στην τράπεζα και εξαφανίστηκαν πριν κάνει την εμφάνισή της η αστυνομία.