Θυμίζουμε πως το νεαρό κορίτσι, είχε χαθεί στο Σχιστό, όπου είχε πάει για τις διακοπές του Πάσχα με τους γονείς του και βρέθηκε σχεδόν ένα 24ωρο αργότερα , στην περιοχή Αφαία Χαϊδαρίου, περίπου 4 χιλιόμετρα μακριά από το σημείο της εξαφάνισης.
Το κοριτσάκι, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο προληπτικά για εξετάσεις, καθώς από την εξέτασή του και από ιατροδικαστή δεν διαπιστώθηκε κακοποίηση ή κάτι άλλο σοβαρό για την υγεία του, πέρα από την εμφανή ταλαιπωρία του και τις γρατζουνιές στα χέρια και στα πόδια οι οποίες, όπως εκτιμάται, προκλήθηκαν από τα χόρτα και τα κλαδιά της περιοχής.
Αδιευκρίνιστες παραμένουν για την ώρα οι συνθήκες εξαφάνισης του κοριτσιού, ωστόσο σύμφωνα με αρμόδιο αξιωματικό της Ασφάλειας Αττικής, που ερευνά την υπόθεση, δεν φαίνεται να σχετίζεται με «εξωτερικό παράγοντα».
Τον Οκτώβριο στα Γιαννιτσά η δίκη του γιατρού για τον θάνατο της 14χρονης μετά από επέμβαση γαστρικού δακτυλίου
Η τετράχρονη, δεν ανέφερε τίποτα για τρίτο άτομο, αυτοκίνητο, ή κάτι άλλο που να αφήνει υπόνοιες για απαγωγή, στους αστυνομικούς ή τον ψυχολόγο της ΕΛ.ΑΣ., που συζήτησαν μαζί της διακριτικά. Μάλιστα όπως τους ανέφερε, χάθηκε γιατί έψαχνε ένα πόνι που έχει ο παππούς της στη μάντρα που διατηρεί στο Σχιστό και μετά δεν μπορούσε να γυρίσει στη μαμά και τον μπαμπά της.
“Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι έχω χαθεί. Φώναζα τους γονείς μου άλλα δεν με άκουγαν. Φοβόμουν, κρύωνα και έτρεμα το βράδυ. Κοιμήθηκα στο δάσος… Βρήκα το δρόμο και βγήκα εκεί, μήπως με βρουν οι γονείς μου”, φέρεται να είπε το παιδί.
Στον εισαγγελέα οι γονείς της Μαρίας
Οι γονείς του κοριτσιού κρατούνται και οδηγούνται σήμερα στον εισαγγελέα, με την δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος τους για έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο, αν και όπως λένε οι αξιωματικοί της Ασφάλειας, δεν φαίνεται να υπάρχει δόλος από την πλευρά τους.