Οι επιθέσεις άρχισαν στη 1:00 μετά τα μεσάνυχτα όταν ομάδα αγνώστων πέταξε πέτρες και κομμάτια μαρμάρου στη διμοιρία που είναι τοποθετημένη στη συμβολή των οδών Πατησίων και Τοσίτσα.
Οριοθετήθηκαν άμεσα οι δύο διαφορετικές εστίες φωτιάς που ξέσπασαν στο Μαρκόπουλο Αττικής
Στις 4:30 ακολούθησε ανάλογη επίθεση εναντίον της διμοιρίας που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Ζωοδόχου Πηγής και Ακαδημίας, όπου μετά από ανθρωποκυνηγητό συνελήφθη ένας νεαρός.
Μισή ώρα αργότερα, στις 5:00, άγνωστοι επιτέθηκαν με πέτρες και μάρμαρα στους αστυνομικούς που βρίσκονται έξω από τα γραφεία του ΠΑΣΟΚ στη Χαριλάου Τρικούπη.