Σε εξέλιξη είναι στο Σύνταγμα η συγκέντρωση του κινήματος «Παραιτηθείτε» και παρά το γεγονός πως συνεχώς καταφτάνει κόσμος, το εγχείρημα δεν είχε την αναμενόμενη απήχηση και προσέλευση και οι διοργανωτές δεν είναι ικανοποιημένοι.
Το συγκεντρωμένο πλήθος με σημαίες και συνθήματα ζητά την παραίτηση της κυβέρνησης με μια ειρηνική συγκέντρωση έξω από τη Βουλή, στο χώρο που «άκμασε» το «κίνημα των αγανακτισμένων», ενώ αισθητή είναι η απουσία πολιτικών.
Με «μουσικό χαλί» από τα μεγάφωνα τις προεκλογικές υποσχέσεις του ΣΥΡΙΖΑ ο κόσμος φωνάζει συνθήματα όπως «Τσίπρας και Μαδούρο στο ίδιο μπαλαούρο», ενώ δεν λείπουν και τα πλακάτ με τα ευφάνταστα μηνύματα όπως «Λυπηθείτε μας, γυρίστε στη φωλιά σας δεν είμαστε η λεία σας».
Η συγκέντρωση εξελίσσεται χωρίς επεισόδια, ενώ όταν ένας 30χρονος, που δήλωσε αναρχικός, προσπάθησε να κάψει σημαία της ΕΕ, απωθήθηκε από τους διαδηλωτές.
Την ώρα πάντως που οι διαδηλωτές του «Παραιτηθείτε» βρίσκονται στο Σύνταγμα, ο Γιώργος Κατρούγκαλος με μια ανάρτησή του στο twitter ειρωνεύεται τη συγκέντρωση και τους πολίτες:
«Πού είναι ο κύριος με τη σαμπάνια; Λειψανδρία στους “Παραιτηθείτε” ή θα κάνει εμφάνιση αργότερα;», γράφει ο υπουργός Εργασίας, αναφερόμενος στον άνδρα, που είχε εμφανιστεί στην συγκέντρωση του «Μένουμε Ευρώπη» με ένα ποτήρι κρασί.
Πού είναι ο κύριος με τη σαμπάνια; Λειψανδρία στους "Παραιτηθείτε" ή θα κάνει εμφάνιση αργότερα;
— George Katrougalos/Γιώργος Κατρούγκαλος (@gkatr) June 15, 2016