Το φαινόμενο προκύπτει από την ραγδαία ανάπτυξη μονοκύτταρων φωτοσυνθετικών οργανισμών που κατατάσσονται στο φυτοπλαγκτόν. Συνήθως το φαινόμενο της «ερυθράς παλίρροιας» συμβαίνει δύο φορές τον χρόνο, την άνοιξη και το φθινόπωρο, διαρκεί συνολικά δύο εβδομάδες και υποχωρεί.
Χαμόγελο του Παιδιού: Συναγερμός για εξαφάνιση 17χρονου από την Καλαμαριά
Ωστόσο για όσο χρονικό διάστημα μένει η μυρωδιά είναι έντονη στο σημείο και σε συνδυασμό με τα σκουπίδια στη συμπρωτεύουσα και τις υψηλές θερμοκρασίες η κατάσταση είναι αφόρητη.
Φωτογραφίες seleo.gr