Το τραγανό και βουτυράτο «θεσσαλονικιώτικο» γλυκό με το φύλλο και την κρέμα ήρθε δεύτερο στις προτιμήσεις των ψηφοφόρων του οδηγού, μετά την γλυκιά τάρτα Pastel de Belém της Πορτογαλίας.
Πρόκειται για τη δεύτερη διάκριση μέσα σε λίγα 24ωρα για τη χώρα μας καθώς πρόσφατα ο ίδιος οδηγός είχε αναδείξει τρίτη καλύτερη κουζίνα στον κόσμο την ελληνική πίσω από την ιταλική και την ιαπωνική.
Trigona panoramatos 🇬🇷 is the #2 best pastry in the world in 2023. View complete TasteAtlas Awards 23/24 lists: https://t.co/OA8VeDecZt
Trigona panoramatos is a traditional Greek sweet pastry originating from the outskirts of Thessaloniki. These crispy and buttery triangular… pic.twitter.com/AkKIMYeq39
— TasteAtlas (@TasteAtlas) December 18, 2023
Αξίζει να σημειωθεί ότι στην 5η θέση – βρίσκεται άλλο ένα ελληνικό γλύκισμα με φύλλο ή ζύμη που δεν είναι άλλα από τα πιταράκια της Μήλου.
Ειδήσεις σήμερα
Χριστούγεννα 2023: Κοσμοπολίτικες γιορτές σε τρεις διάσημες μητροπόλεις