Μέσα στον άδειο από πιστούς ναό, λόγω των προληπτικών μέτρων για τη μη εξάπλωση του κορονοϊού, ο Αλεξανδρινός Προκαθήμενος ευχήθηκε σε όλους «κουράγιο, υπομονή, ελπίδα».
Εκλογές ΗΠΑ - Δημοσκόπηση Reuters: Μπροστά δύο μονάδες η Κάμαλα Χάρις από τον Τραμπ
Τελώντας την ακολουθία μόνον με τον Πατριαρχικό Επίτροπο Αλεξανδρείας Μητροπολίτη Ναυκράτιδος κ. Νάρκισσο και τον Αρχιγραμματέα της Αγίας και Ιεράς Συνόδου Αρχιμανδρίτη π. Νικόδημο Τότκα, ο Πατριάρχης Θεόδωρος έψαλλε το «Τη Υπερμάχω», και ευχήθηκε «η Παναγία, που είναι Μητέρα του Θεού, ως Μητέρα να λυτρώσει το γένος των ανθρώπων εκ της πανδημίας».