Μια ερώτηση άκρως προσβλητική και υποτιμητική καθώς υπονοεί πως το θύμα μπορεί να πήγαινε …γυρεύοντας, προκαλώντας στον εαυτό της αυτό που συνέβη και γυρνώντας, την ίδια στιγμή, τις ατομικές ελευθερίες αιώνες πίσω.
Μια φοιτήτρια φωτογραφίας, η Κάθριν Καμπαρέρι, αποφάσισε να συμβάλλει με τον τρόπο της στην αποκαθήλωση αυτού του αναχρονιστικού και σκοταδιστικού κατεστημένου, προβάλλοντας στην πτυχιακή της εργασία μια σειρά φωτογραφιών με τα ρούχα που φορούσαν τα θύματα όταν δέχτηκαν σεξουαλική επίθεση.
«Πρέπει να μπει τέλος στην ευκολία με την οποία οι άνθρωποι ρίχνουν το φταίξιμο στα θύματα κακοποίησης» τονίζει. Και οι φωτογραφίες της υπερθεματίζουν…