Ο διεθνούς φήμης πιανίστας Ludovico Einaudi έδωσε την πιο ιδιαίτερη συναυλία της ζωής του, στη μέση του Αρκτικού Ωκεανού.
Ο διάσημος Ιταλός συνθέτης έπαιξε στο πιάνο του τη σύνθεση «Ελεγεία για την Αρκτική», για την προώθηση της παγκόσμιας καμπάνιας της Greenpeace «Save the Artic».
Σε μια πλωτή πλατφόρμα στη μέση του Αρκτικού Ωκεανού, ερμηνεύοντας τη νέα του σύνθεση επιχείρησε να ασκήσει πίεση στους ηγέτες του κόσμου για τη δημιουργία ενός παγκόσμιου καταφύγιου στην ακατοίκητη περιοχή γύρω από το Βόρειο Πόλο, καθώς και για την απαγόρευση των γεωτρήσεων πετρελαίου και της καταστροφικής αλιεία στα ύδατα της Αρκτικής.
Με τους πάγους να λιώνουν και να καταρρέουν γύρω του ενώ εκείνος έπαιζε πιάνο, προσέφερε αναμφίβολα μια δυνατή εμπειρία και εικόνα για την ευαισθητοποίηση όλων.