Το 42χρονο «Beetle», πωλήθηκε τον Ιανουάριο του 1974 από αντιπρόσωπο της Volkswagen στη Γένοβα, σε έναν ηλικιωμένο Ιταλό. Ήταν το πρώτο του αυτοκίνητο, το οποίο ήθελε μόνο για ημέρα κάθε εβδομάδα: κάθε Κυριακή, προκειμένου να πηγαίνει από το σπίτι του στην εκκλησία. Όσο περνούσαν τα χρόνια, έκανε όλο και πιο σπάνια τη διαδρομή, με τελευταία φορά το 1978.
Δοκιμή Porsche Cayenne e-Hybrid: Ακαταμάχητα γοητευτική, αδιανόητα ικανή!
Για σχεδόν τέσσερις δεκαετίες, το Beetle με τετρακύλινδρο κινητήρα 1.300 cc, παρέμεινε σε μία φάρμα, όπου και ανακαλύφθηκε πρόσφατα!
Διόλου συνηθισμένο ε; Πάντως, αν ενδιαφέρεστε, πλέον βγαίνει σε δημοπρασία από την Silverstone Auctions, με εκτιμώμενη τιμή τις 35.000-40.000 ευρώ.