Προγραμματισμένη να κάνει το ντεμπούτο της στην έκθεση αυτοκινήτου του Λος Άντζελες τον Νοέμβριο και να μπει στην παραγωγή την Άνοιξη του 2020, η νέα σειρά 2 Gran Coupe μόλις «φάνηκε» για πρώτη φορά, με ένα teaser που δημοσίευσε η εταιρεία.
Η Gran Coupe θα χρησιμοποιεί την ίδια πλατφόρμα με την νέα σειρά 1, η οποία βρίσκεται υπό ανάπτυξη και θα παρουσιαστεί αργότερα μέσα στο έτος. Αυτό σημαίνει, ότι θα είναι κατά κύριο λόγο μπροστοκίνητο, ενώ θα υπάρχει η επιλογή του συστήματος τετρακίνησης xDrive.
Δοκιμή Porsche Cayenne e-Hybrid: Ακαταμάχητα γοητευτική, αδιανόητα ικανή!
![](https://eleftherostypos.gr/wp-content/uploads/2019/03/2020-bmw-2-series-gran-coupe-spyshot-1.jpg)
Στην κορυφαία Μ240i, η τετρακίνηση θα ανήκει στον βασικό εξοπλισμό. Το πιο πιθανό είναι ότι θα εξοπλίζεται με τον ίδιο κινητήρα με του Χ2 Μ35i, δηλαδή έναν τετρακύλινδρο turbo κινητήρα 2 λίτρων, με απόδοση 302 ίππων και 450Nm ροπής.
Αυτό θα επιτρέψει στην νέα BMW να αντιμετωπίσει αυτοκίνητα όπως η Mercedes-AMG CLA 35, η οποία αποδίδει 302 ίππους και 400Nm ροπής.