Ελεύθερος Τύπος
SPORTS

Carabao Cup: Νικητής ο Τσιμίκας στον ελληνικό εμφύλιο, έχασε πέναλτι ο Τζόλης – Πέρασαν Λίβερπουλ και Σίτι

Newsroom eleftherostypos.gr

Carabao Cup: Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Τσιμίκα, η Λίβερπουλ επικράτησε 3-0 της Νόριτς στο «Κάροου Ρόουντ» και συνεχίζει στο Λιγκ Καπ.

Ο αριστερός μπακ των «κόκκινων» σέρβιρε το 2ο γκολ στον Οριγκί, ενώ αγωνίστηκε για 66 λεπτά. Η ομάδα του Κλοπ μπήκε μπροστά στο 4’ με τον Μιναμίνο, ο οποίος έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 80’.

Από την άλλη, για τα «καναρίνια» αγωνίστηκαν ο Γιαννούλης και ο Τζόλης, με τον δεύτερο να είναι ο μοιραίος, αφού αστόχησε σε πέναλτι στο 42’ κι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Κατά τα λοιπά, η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε 6-1 εντός τη Γουίκομ και πέρασε με άνεση στον επόμενο γύρο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22’ με τον Χάνλαν, αλλά οι «πολίτες» το ανέτρεψαν (29’ Ντε Μπρόινε, 43’, 83’ Μαχρέζ, 45’+1’ Μαχρέζ, 71’ Τόρες, 88’ Πάλμερ), με τον Γκουαρδιόλα να χρησιμοποιεί αρκετούς αναπληρωματικούς.

Η Στόουκ έκανε την έκπληξη, καθώς απέκλεισε τη Γουότφορντ, την οποία νίκησε 3-1 εκτός έδρας με δύο τέρματα στο τελευταίο 10λεπτο (80’ Κλάκας, 85’ Ταϊμόν).

Μπέρνλι και Μπρέντφορντ δεν συνάντησαν δυσκολίες, καθώς συνέτριψαν Ροτσντέιλ (4-1) και Όλνταμ (7-0) αντίστοιχα.

Πρέστον-Τσέλτεναμ 4-1

Ακολούθησε το eleftherostypos.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις

Ειδήσεις σήμερα

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, ανά πάσα στιγμή στο EleftherosTypos.gr