Ελεύθερος Τύπος
SPORTS

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσός ο Γκαβέλας στα 100μ. Τ11 με ασύλληπτο παγκόσμιο ρεκόρ

Newsroom eleftherostypos.gr

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε ο Θανάσης Γκαβέλας στα 100μ. Τ11, κάνοντας παγκόσμιο ρεκόρ.

Ο 22χρονος αθλητής, μαζί με τον συνοδό του Σωτήρη Γκαραγκάνη, κατέκτησαν την πρώτη θέση στον τελικό των 100μ. κατηγορίας Τ11 με χρόνο 10.82, βελτιώνοντας μάλιστα το παγκόσμιο ρεκόρ που είχαν σημειώσει στον χθεσινό (1/9) προκριματικό με 10.88.

Τη δεύτερη θέση του τελικού πήρε ο Γάλλος Τιμοτέ Αντόλφ με 10.90 και την τρίτη ο Κινέζος Ντονγκντόνγκ Ντι με 11.03.

Ακολούθησε το eleftherostypos.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις

Ειδήσεις σήμερα

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, ανά πάσα στιγμή στο EleftherosTypos.gr

Ακολουθήστε το EleftherosTypos.gr σε InstagramFacebook και Twitter

Προτεινόμενα για εσάς

Παραολυμπιακοί Αγώνες: «Βόμβα»Πολυχρονίδη – Καταγγέλλει ψυχολογική βία και ζητά την απομάκρυνση του ομοσπονδιακού προπονητή

Ελεύθερος Τύπος Newsroom

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Η αποθέωση για τους Γκαβέλα, Γκαραγκάνη και η επίσκεψη των θριαμβευτών στον Μητσοτάκη

Τα «αστέρια» έλαμψαν στο Τόκιο

Kon

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Βαθιά υπόκλιση σε Προδρόμου – Τι έκανε ο Ελληνας πρωταθλητής που συγκίνησε τους πάντες

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Αντίο Τόκιο, ερχόμαστε Παρίσι – Τι έγινε στην Τελετή Λήξης

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Ο τελικός πίνακας μεταλλίων – Η θέση της Ελλάδας

Αλεξάνδρα Σταματοπούλου: Από το σύνδρομο stiff-person στο χάλκινο μετάλλιο του Τόκιο – «Το κολύμπι ήταν το χόμπι μου, μου άλλαξε τη ζωή»