Ελεύθερος Τύπος
SPORTS

Premier League: Νίκη της Λίβερπουλ με ασίστ Τσιμίκα – Αποθέωση για τον Έλληνα μπακ [βίντεο]

Newsroom eleftherostypos.gr

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες για το αγγλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε σήμερα η Λίβερπουλ.

Οι «κόκκινοι» επικράτησαν της Μπέρνλι με 2-0 στο «Άνφιλντ», στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 2ης αγωνιστικής, και σκαρφάλωσαν προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ντιόγκο Ζότα άνοιξε στο 18΄ το… δρόμο για την επικράτηση των «κόκκινων», καθώς έγινε αποδέκτης της μπάλας από τη σέντρα του Κώστα Τσιμίκα και με κεφαλιά «έγραψε» το 1-0, ενώ οι «ρεντς» διπλασίασαν τα τερματά τους με τον Σαντιό Μανέ στο 69ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τσιμίκας συμπεριλήφθηκε στο αρχικό σχήμα της Λίβερπουλ και αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2΄) από τον Τζο Γκόμεζ.

Έλαμψε ο Κώστας Τσιμίκας, άνετη νίκη για Λίβερπουλ κόντρα στην Μπέρνλι

Λίβερπουλ: Γνώρισε την αποθέωση ο Έλληνας μπακ

Ο διεθνής Έλληνας αριστερός μπακ ήταν καταλυτικός στη νίκη της ομάδας του επί της Μπέρλνι με 2-0, καθώς έβγαλε την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του και άνοιξε το… δρόμο για την επικράτηση και το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Ο προπονητής της Λίβερπουλ τον έκανε μάλιστα αλλαγή στα τελευταία λεπτά, δίνοντάς του έτσι την ευκαιρία να αποθεωθεί από τους φίλους της ομάδας του. Ολόκληρη η κερκίδα ξέσπασε σε χειροκροτήματα όταν πέρασε μπροστά τους για να πάει στον πάγκο και ανταποδίδοντας το χειροκρότημα δημιούργησε μία φοβερή εικόνα, που θα θυμάται και ο ίδιος για καιρό.

Ακολούθησε το eleftherostypos.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις

Ειδήσεις σήμερα

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, ανά πάσα στιγμή στο EleftherosTypos.gr

Ακολουθήστε το EleftherosTypos.gr σε InstagramFacebook και Twitter

Προτεινόμενα για εσάς

Λίβερπουλ: Ο Τσιμίκας έκλεψε την μπάλα του θριάμβου από τον Σαλάχ – «Θα τη βάλουμε στο μουσείο μας» [βίντεο]

Λάμπρος Κατσαρός

Η Λίβερπουλ διέλυσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – 5-0 με τρία γκολ και μία ασίστ από τον Σαλάχ