SPORTS

Euro 2020: Οι κορυφαίοι σκόρερ στην Ιστορία του και η ευκαιρία του CR7

Euro 2021: Οι κορυφαίοι σκόρερ στην Ιστορία του και η ευκαιρία του CR7

Newsroom eleftherostypos.gr

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, έχει τουλάχιστον τρεις αγώνες στη… διάθεση του, προκειμένου να «γράψει» το όνομα του με «χρυσά γράμματα» στην Ιστορία των EURO.

Ο Πορτογάλος επιθετικός, θα έχει την ευκαιρία στις αναμετρήσεις του 6ου ομίλου με την Γαλλία, την Γερμανία και την Ουγγαρία, να τεθεί επικεφαλής στον πίνακα με τους κορυφαίους σκόρερ της διοργάνωσης, καθώς αυτήν την στιγμή «συγκατοικεί» στην κορυφή με τον Μισέλ Πλατινί.

Ο CR7 και ο Πλατινί, έχουν σκοράρει από εννέα φορές σε τελική φάση, ενώ ο μοναδικός που τους… απειλεί, είναι ο -επίσης- Γάλλος, Αντουάν Γκριεζμάν, ο οποίος έχει «βρει δίχτυα» έξι φορές και μπορεί κάλλιστα να βρεθεί -τουλάχιστον- στην πρώτη τριάδα.

Παράλληλα, ο Ρονάλντο, είναι παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές σε τελική φάση EURO (21 αγώνες, 1.793 λεπτά), ακολουθούμενος από τον Γερμανό, Σεμπάστιαν Σβαϊντσάϊγκερ (18 αγώνες, 1.142 λεπτά) και τον Ιταλό, Τζιανλουίτζι Μπουφόν (17 αγώνες, 1.620 λεπτά).