ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ
SPORTS

Miami Open: Κατώτερος των προσδοκιών ο Τσιτσιπάς έχασε 2-1 από τον Πολωνό Χούρκατς

Newsroom eleftherostypos.gr

Εκτός ημιτελικών στο  Miami Open έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθώς ηττήθηκε με 2-1 (2-6, 6-3, 6-4) από το Νο37, Πολωνό Χούμπερτ Χούρκατς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε σε σετ και μπρέικ (2-6, 0-2) κόντρα στον Χουρκάτς, όμως από τα μέσα του δευτέρου σετ και έπειτα, δεν έπιασε ποτέ τα στάνταρ της απόδοσης του και δίκαια αποκλείστηκε από το Masters της Φλόριντα.

Μετά από δυο ώρες και 22 λεπτά αγώνα, ο Χουρκάτς επικράτησε με 2-6, 6-3, 6-4 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού, όπου περιμένει έναν εκ των Αντρέι Ρούμπλεφ και Σεμπάστιαν Κόρντα.

Ο Έλληνας είχε 22 winners και 33 αβίαστα και ο Πολωνός είχε 41-35.

Μετά από τον Μεντβέντεφ (Νο1 στο ταμπλό) αποκλείστηκε και ο Τσιτσιπάς (Νο2) και ο Αντρέι Ρούμπλεφ είναι ο μοναδικός top10 που έχει παραμείνει στο Miami Open.

Πλέον ο Έλληνας τενίστας επιστρέφει στην Ευρώπη για να παίξει στο Monte Carlo Masters  και εν συνεχεία στο Barcelona Open στη χωμάτινη περίοδο.

Ακολούθησε το eleftherostypos.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις

Ειδήσεις σήμερα

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, ανά πάσα στιγμή στο EleftherosTypos.gr

Προτεινόμενα για εσάς

Miami Open: «Λύγισε» στον ημιτελικό η Σάκκαρη – Στον τελικό η Αντρεέσκου

Ανδρέας Ντίνης

Τσιτσιπάς: «Μου αρέσει ο τρόπος που παίζω» – Με Χούρκατζ στους «8» μετά τη νίκη με 2-0 επί του Σονέγκο [βίντεο]

Δημήτρης Ντόγκας

Miami Open: Πρόκριση στους «16» για τον «καταιγιστικό» Τσιτσιπά [βίντεο]

WTA για Σάκκαρη: «Η Σπαρτιάτισσα επιβιώνει» – Για πρώτη φορά στους προημιτελικούς του Miami Open [βίντεο]

Τσιτσιπάς : Τρίτος παίκτης με 15 νίκες τη φετινή σεζόν – Ο Ιάπωνας Νισικόρι το νέο εμπόδιο στο Miami Open

Στέφανος Τσιτσιπάς: Αισιόδοξος για το πρώτο ATP Masters 1000 στο Miami Open

Mexican Open: Ο Τσιτσιπάς νίκησε 2-0 σετ τον Μουσέτι και παίζει αύριο στον πρώτο του φετινό τελικό

Mexican Open: Στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς – Ο Μουσέτι το επόμενο εμπόδιο