Ελεύθερος Τύπος
SPORTS

Προκριματικά Μουντιάλ: Η Ιαπωνία διέλυσε την Μογγολία, ακόμα βάζει γκολ…. [βίντεο]

Newsroom eleftherostypos.gr

Οι Ιάπωνες δεν λυπήθηκαν καθόλου τη Μογγολία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 και έφτασαν στο τελικό 14-0 και μάλιστα εκτός έδρας.

Η πρωτοπόρος του 6ου γκρουπ  στη ζώνη της Ασίας άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Τακούμι Μιναμίνο της Σαουθάμπτον ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε  5-0.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το χατρίκ του Οσάκο, το αυτογκόλ του Τιγιά, τα δύο τέρματα που πέτυχαν έκαστος οι Ινάγκι, Ιτό και Φουρουχάσι, καθώς και τα υπόλοιπα γκολ των Καμαντά, Μορίτα και Ασάνο.

Aυτή αποτελεί την δεύτερη μεγαλύτερη νίκη της Ιαπωνίας, έπειτα από το 15-0 με τις Φιλιππίνες το μακρινό 1967. Ταυτόχρονα, την δεδομένη στιγμή, τρέχει αήττητο σερί στον όμιλο της και βρίσκεται πρώτη με 15 βαθμούς.

Ακολούθησε το eleftherostypos.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις