Ελεύθερος Τύπος
SPORTS

ΝΒΑ: Οι Σέλτικς «εκτέλεσαν» τους Μπακς με 22 τρίποντα

Newsroom eleftherostypos.gr

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ και με εντυπωσιακή ευστοχία στα τρίποντα, οι Σέλτικς πέρασαν άνετα από το Μιλγουόκι, επικρατώντας των Μπακς με 122-114.

Σε αντίθεση με το προ διημέρου ματς των δύο ομάδων, οι «Κέλτες» πήραν από νωρίς το προβάδισμα και με σωστή διαχείριση έφθασαν στην νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίσθηκε 27 λεπτά και 18 δευτερόλεπα, με απολογισμό 16 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ καλύτεροι σκόρερ για τα «ελάφια» ήταν ο Κρις Μίντλεντον και ο Τζρου Χόλιντεϊ, οι οποίοι σημείωσαν 19 και 17 πόντους, αντίστοιχα. Παρά την ήττα των Μπακς, ο αγώνας είχε κι ένα θετικό στοιχείο, καθώς ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, πέτυχε ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ, με 12 πόντους, ενώ «μάζεψε» πέντε ριμπάουντ και «μοίρασε» τρεις ασίστ.

Ο Τζέϊσον Τέϊτουμ ευστόχησε σε τέσσερα από τα συνολικά 22 τρίποντα των φιλοξενούμενων και με 34 πόντους, έξι ριμπάουντ κι επτά ασίστ, ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα της Βοστώνης, ενώ πολύ καλή απόδοση, είχαν ο Μάρκους Σμαρτ και ο Κέμπα Ουόκερ με 23 και 21 πόντους, αντίστοιχα.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ακολούθησε το eleftherostypos.gr στο Google News και μάθε πρώτος όλες τις ειδήσεις

Ειδήσεις σήμερα

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, ανά πάσα στιγμή στο EleftherosTypos.gr

Προτεινόμενα για εσάς

Σπανούλης: «Η ζωή μου έξω από τα παρκέ είναι υπέροχη»

Ελεύθερος Τύπος NewsRoom

ΝΒΑ: Ο Αντετοκούνμπο φόρεσε το χρυσό δαχτυλίδι και… κατασπάραξε τους Νετς – Νίκη με 127-104 από τους Μπακς

Ελεύθερος Τύπος Newsroom

NBA: Οι Νικς ακριβότερη ομάδα για 7η συνεχή χρονιά, στην 17η θέση οι Μπακς

Εθνική Ελλάδος: Μανωλόπουλος ο εκλεκτός για τα «παράθυρα» της FIBA – Η επίσημη ανακοίνωση

Λάμπρος Κατσαρός

Euroleague: Ο… «εφιάλτης» στον δρόμο της Μαδρίτης για τον Παναθηναϊκό – Ήττα με 88-65 από την Ρεάλ

Euroleague: Ο Ολυμπιακός ξόρκισε τον «δαίμονα» της Ζαλγκίρις με 83-68 στο ΣΕΦ

Euroleague: Ο ψυχωμένος Ολυμπιακός «έπεσε» στην παράταση με το τελικό 79-78 από την Μπαρτσελόνα